Framtidens vård- och omsorg fick eleverna i VO22 och 23 ta del av när de igår besökte Vitalismässan i Göteborg. Där fick de möta branschens aktörer och ta del av utmaningar och förhoppningar vården står inför.
Elever som har gått, eller går, på vård- och omsorgsprogrammet är eftertraktade på arbetsmarknaden. Det märktes inte minst på Vitalismässan där branschens olika aktörer samlats för att prata om framtidens utmaningar inom vårdsektorn.
På mässan fick eleverna en inblick i hur yrkesrollen inom vården kommer att förändras där digitala lösningar kommer att vara en stor del av yrket. Arbetsuppgifterna kommer i framtiden se annorlunda ut och tekniskt kunnande kommer vara en viktig faktor för personal inom vården.
Till exempel visades produkter som toaletter som både kan tvätta och torka patienter som behöver den hjälpen. Även läkemedelsautomater och glas som kan mäta mängden vätska en person har druckit står för dörren i morgondagens vård.
Det är en spännande utveckling som kräver välutbildad personal inte bara inom omvårdnad, utan också inom IT.


