Dramalogerna på scen på första föräldramötet

-Tror ni att det kan det gå till så här?, frågar Dramalogerna publiken.

Publiken är föräldrarna till årskurs 1-eleverna på Sannarpsgymnasiet. Vår aula Galaxen är fullsatt. På scenen gestaltar skådespelarna olika scener om hur livet för våra ungdomar kan se ut. Hård jargong, subtil mobbing, ständigt flöde av inlägg på Instagram…ja, utmaningarna är många. Publiken får diskutera – kan det verkligen gå till så här bland våra ungdomar? Tyvärr är svaret många gånger ”ja”.

På Sannarpsgymnasiet arbetar vi ständigt med att förbättra det sociala klimatet bland ungdomar. Och vi håller med Dramalogerna när de uppmanar föräldrarna att prata med sina ungdomar om att våga säga ifrån om de ser någon som inte kan accepteras.

dramalogen-f-möte2018 dramalogen-f-möte20182 dramalogen

Previous Story

IB-back - när före detta elever kommer tillbaka och berättar

Next Story

Sannarp Europa!

Latest from Allmänt

STUDENT 2024

Stort grattis önskar vi alla våra fina studenter! Ni kommer flyga perfekt!