Idrottsframgångar under sommarlovet

Vilken sommar det har varit för flera av våra idrottselever!

Under SM-dagarna i simning fick våra båda elever Mellie och Moa stå på prispallen. Bland annat blev det ett historiskt guld för Moa när hon som första kvinna vann 100 meter bröstsim för sin klubb. Läs mer på Halmstadsport.se. 
Nu är skolan snart igång igen och vi längtar efter våra elever!

Under sommaren blev också våra NIU-handbollselever Simon och David europamästare i beachhandboll. Det var i juli som killarna fick vara med och bärga guldet för Sverige i Kroatien. Läs mer på halmstadsport.se.

I augusti kammade Ida och Matilda hem silver respektive brons i mångkamps-SM. Idas resultat raderade också ut ett 42 år gammalt distriktsrekord. Läs mer på halmstadsport.se.

Förutom alla dessa fantastiska framgångar har flera av våra fotbollsspelare blivit kallade till landslagsläger och deltagit i landskamper. Det är Albin A, Albin B, Pontus, David och Elliot som varit på landslagsläger, medan Kazper har deltagit i landskamper.

Vi är mycket stolta, om än ej förvånade, över våra elevers framgångar på olika idrottsarenor.

Bilder från halmstadsport.se
612C2131-0F2A-4C9F-8A87-2EAFC347CDA5 D54D3BB0-66A6-4D07-AA44-0E2AF580E362 31892595-FD81-4816-A59C-738B1073E85C

Previous Story

Underbara studentdagar!

Next Story

Välkommen till din skola!

Latest from Allmänt

Alla hjärtans dag

14 februari och hela skolan sprudlar av kärlek, omtanke, vänskap och hjärtan. På hjärt-tavlan lämnar vi