Kommunikation och ledarskap utanför klassrummet för BF21

/

Idag har det varit terminsstart för projektet Möte med kultur för våra tvåor på barn- och fritidsprogrammet. Under vårterminen spenderar de tisdagarna på kulturhuset Nolltrefem tillsammans med elever från Kattegattgymnasiets språkintroduktionsprogram.

Nu går kulturprojektet Möte med kultur in i sin andra fas, när deltagarna nu ses på Nolltrefem. Där ska de en dag i veckan under sju veckor arbeta med olika konstformer, som teater, musik, göra poddar och film. Projektet ger elever på språkintroduktionen och barn- och fritidsprogrammet möjlighet att ha kulturutbyten, träna språk och introduceras för Nolltrefem, kulturhuset för unga.

Under höstterminen har deltagarna spelat Padel och varit på Prison Island. För eleverna på barn- och fritidsprogrammet ingår projektet i kurserna kommunikation och ledarskap.

Previous Story

Redovisning på temat mäktiga personer

Next Story

Kajsa, Ebba och Vega är hemma igen - med bagaget fullt av minnen

Latest from Allmänt

Vi dansar för livet

I onsdags samlades vi på Halmstad Arena för att uppmärksamma suicidpreventiva dagen och dansa för psykisk

Nu kör vi!

Nu vimlar skolan igen av alla härliga elever! Efter ett par uppstartsdagar med kick-off, bokutdelning och