För drygt ett halvår sedan tog Alexander studenten från naturvetenskapsprogrammet på Sannarpsgymnasiet. Just nu är han vikarie i matematik och naturorienterande ämnen på Söndrumsskolans högstadium, men till hösten är det studier i teknisk matematik på Kungliga Tekniska högskolan, KTH, i Stockholm som gäller.
– Jag har haft extremt kul under mina tre år på Sannarpsgymnasiet, och jag känner mig också extremt förberedd för egentligen vad som helst, säger Alexander.
I fredags återvände Alexander till Sannarpsgymnasiet. Den här gången är han inte elev, utan medföljande lärare till tre högstadieelever som deltog i matematiktävlingen Pythagoras Quest. Efter studenten har Alexander vikarierat på högstadiet. Först var det Brunnsåkersskolan som hade hört talas om hans matematikkunskaper och behövde hjälp, och efter årsskiftet har han undervisat på Söndrumsskolan.
– Att vara lärare är jätteroligt! Det är socialt och kul att jobba med ungdomar, säger Alexander som ser många fördelar med att vara en ung lärare.
– Jag känner mig som en förebild med de kunskaper jag har. Eleverna kan tycka att det är häftigt att jag kan så mycket matte, säger Alexander.
Alexander har alltid gillat matematik och har alltid räknat mycket, så att det blev naturvetenskapsprogrammet efter nian var en självklarhet. Innan gymnasiet kände han dock en viss oro att gymnasietiden skulle bli tuff och svår, men Alexander tycker att det har gått över förväntan.
– Mina tre år på Sannarp blev ännu bättre än vad jag hoppades på. Vi har haft roligt på lektionerna och jag har lärt mig jättemycket, säger Alexander som känner sig väl förberedd för studier på KTH.
– Vi har haft kvalitativa lärare och fått en väldigt bra utbildning. Går du på Sannarp behöver du inte vara orolig för att du ska sakna något när du ska läsa vidare, säger Alexander.
På Sannarp gillar han också känslan.
– På Sannarp är det sjukt god stämning och fin gemenskap. Jag har bara goda vibbar när jag kommer in här i skolan, säger Alexander.
Nu ser Alexander fram emot att lära sig ännu mer matematik när han i höst antar utmaningen att plugga teknisk matematik. För trots att han gillar läraryrket är han ännu mer lockad av möjligheterna studierna kan ge, och han ser också fram emot att bo i Stockholm.
– Efter att ha pluggat på KTH brukar man vara eftertraktad på arbetsmarknaden och också av samhället i stort. Mest är det KTH som lockar, men i Stockholm finns också entreprenörskap och arbetsliv som känns spännande, säger Alexander.
Ja, att ha gått naturvetenskapsprogrammet har gett Alexander många möjligheter, men han tar ett steg i taget.
– Just nu hoppas jag att KTH ska bli lika roligt som det har varit på Sannarpsgymnasiet. Därefter är jag väldigt öppen för att se vart det kan leda, säger Alexander.
Stort lycka till önskar vi Alexander!
