Unga Företagare på årets stora mässa

//

Folkfest, glädje och entreprenörskap på hög nivå på Halmstad Arena igår när läsårets alla Unga Företagare presenterade sina varor och tjänster. Egenproducerade hoodies, ljushållare av urdruckna flaskor och hårspännen av gamla skedar är några av de kreativa och miljömässigt hållbara produkter som våra elever har skapat under läsåret.
– Att driva UF är utvecklande och roligt. Vi har lärt oss massor!, säger företagarna i Shady UF.

Som final på UF-året samlas Hallands alla Unga Företagare på Halmstad Arena för den stora UF-mässan. Från Sannarpsgymnasiet fanns 30 företagare på plats som med entusiasm och sann företagaranda sålde sina produkter och tjänster.

Om något UF-företag har problem med marknadsföringen av sina produkter står UF Market UF till tjänst.

– Vad är poängen med en bra produkt om ingen ser den? Då kan vi hjälpa till, säger UF Market UF om sin lite annorlunda tjänst.

Högtidsgossarna UF gjorde succé strax före jul när de sålde sina egenproducerade julbockar av trä och gran. Nu är det ny säsong och företaget har därmed utvecklat en ny produkt.

– Vi hoppas på samma raketfart på påskkransarna, säger Högtidsgossarna UF.

Företagarna i Shady UF ser fram emot att fortsätta utveckla sitt företagande, även efter UF-årets slut. Nu vill de förbättra sin egensydda hoodie och se vart framtiden kan leda dem. Att driva UF har lärt dem hur företagande går till, men även mycket annat.

– Man lär sig att samarbeta, vara tålmodig och inte minst att sy, säger tjejerna i Shady UF som syr sina hoodies helt från grunden.

Det bästa med att driva UF tycker de är den kreativa processen och att få göra något de själva är intresserade av.

– Att vårt UF skulle handla om kläder var självklart för oss.

Att skapa kläder var även självklart för Eterna UF, som skapar moderna kläder och armband.

– Vi syr om gamla kläder och använder restavfallet för att göra armbanden, säger Eterna UF om sitt återbruk.

Även Chic Clips UF återbrukar när de gör hårklämmor av avdankade skedar. De gillar också kreativiteten som ett UF-företag bjuder in till.

– Det är väldigt fritt och man får ta eget ansvar. Det är skönt att göra något annat än vanligt skolarbete, säger företagarna i Chic Clips UF.

Att göra produkter som är hållbara för miljön är en viktig del i UF-företagandet. Det har både Rewine Design UF och Redine UF tagit fasta på när de använder urdruckna flaskor för att göra ljus respektive burkar.

– Vi använder en glasskärare för att göra ett snitt i flaskorna och sedan omväxlande varmt och kallt vatten för att flaskan ska dela sig, berättar företagarna i Rewine Design UF.

Sparhäftet UF har gjort ett häfte med rabatter i samarbete med olika företag i Halmstad.

– Vårt syfte har varit att stärka Halmstads stadskärna, berättar Sparhäftet UF.

De tycker att företagen i Halmstad har varit väldigt tillmötesgående och hjälpsamma när de har försökt få ihop sitt rabatthäfte.

Hjälpsam och vägledande i företagandets ädla konst har säkerligen också Sannarpsgymnasiets UF-lärare Desirée Ibernon varit. Under mässan fick hon motta den prestigefulla utmärkelsen Årets UF-lärare! Andra pristagare från gårdagen var Agentic Solutions UF som fick utmärkelsen Årets affärsplan.

Den 19 mars avslutas UF-året och då kommer fler utmärkelser att delas ut. Dit är bland andra Oliver i E-light UF och Elvira i UF Market UF nominerade som Årets säljare.

Vi är så stolta över alla våra UF-företagare på mässan igår! De gjorde ett grymt bra jobb!

Högtidsgossarna UF
Eterna UF
Rewine Design UF
Sparhäftet UF
Shady UF
Chic Clips UF
ReDine UF
E-light UF
UF-market UF – Elvira till vänster är nominerad till årets säljare.
Årets affärsplan – Agentic Solutions UF
Årets UF-lärare – Sannarps Desirée Ibernon
Previous Story

Du är aldrig ensam - en stark föreläsning om psykisk ohälsa av Charlie Eriksson

Next Story

BF-elever på väg till utlandspraktik

Latest from Allmänt

Opponering av gymnasiearbetet

Under läsåret har treorna gjort undersökningar, intervjuer, research och skrivit, skrivit, skrivit. Resultatet blir gymnasiearbetet, GA.