Tjohoo! Vilken vecka!

På Sannarp arbetar vi ständigt med att motverka trakasserier, mobbning och kränkningar. Den här veckan har vi dock fokuserat extra mycket på ämnet och idag avslutade vi med en heldag i likabehandlingens tecken. Alla elever har involverats på ett eller annat sätt. Och visst är vi överens – vi vill att alla ska behandlas på ett schysst sätt.

Vår gymnasiechef Rikard inledde dagen i Speakers Corner med att tacka elever och lärare på Sannarp för att vi står upp emot kränkningar. Elever i NA16a gillade Rikards tal och tyckte att det var ”fett” när Rikard beskrev vad mobbning kan göra med oss människor.

FN-föreningen arrangerade en quiz med sant- eller falsktfrågor och upplyste allmänt om sexism i Sverige och i världen. Vår FN-förening är ständigt på tårna och delaktig i alla viktiga och aktuella frågor. Sedan de startade i höstas och har de vuxit med 200 % i medlemsantal. Bra jobbat!

I vintergatan fanns också Regnbågsklubben. De anordnade en Kahoot! Frågorna handlade om ord och begrepp som har med identitet att göra. Vinnaren av Kahooten blev Tilda i SA16a. Tilda tyckte hela dagen var en bra dag. Regnbågsklubben är också en ny förening på skolan. De har inte vuxit lika snabbt, något som Julia tror beror på dels att deras mötestid ligger ganska sent på dagen, men också att det tar ett tag innan folk vågar komma. Nästa läsår blir det nog bättre, tror Julia.

Skoltidningen Brännbart engagerade oss i frågor inom rasism, eller snarare dilemman inom rasism. Deltagarna skulle svara på gröna, gula och röda papper och snabbt pryddes en hel vägg med finurliga och kloka svar. Markus i Na16a klurade på frågan ”Är rasism ett problem i Sverige?”

Nour pratade om mäns våld mot kvinnor. Hon menar att kalla någon ”hora” också är ett sätt att utsätta någon för våld, psykiskt våld. Hon upprörs över att det har blivit så vanligt, och att många säger att det är ”bara ett skämt”. Inte okej!, säger Nour.

Dramalogen framträdanden tyckte många var dagens höjdpunkt. De spelade upp scener och lät publiken delta genom att de kunde säga ”stopp” och påverka handlingen åt ett annat håll. De uppmanade oss att tänka! En av scenerna handlade om ett foto på en naken tjej som spreds på nätet. Tjejerna som satt bakom mig, Malin, Malin och Ella, kände igen scenen från verkligheten och menar att detta faktiskt händer. Dramalogen påminde oss om att det inte är lagligt att göra så. NA16a gillade verkligen Dramalogens framträdande i Galaxen. ”Jättebra! Aktuella scener, med humor, allvar och toppskådespel”.

Elever i SEU – Pontus, Tuva och Sally – höll i värderingsövningar om HBTQ-frågor

Idag bjöds vi även på genusföreläsning, upplysning från RFSL och Barn- och elevombudet, föreläsning från riksidrottsförbundet och mycket annat.

Ardijana tyckte dagen var jättejättebra. Hon hoppas verkligen att många fick sig en tankeställare. Alice menar att även om man inte tror att man har tagit åt sig av dagen så har alla ändå gjort det, åtminstone undermedvetet. William tycker att han verkligen har inspirerats till att gripa in ifall han hör något som inte är okej.

Ja, tjohoo, vilken dag!

Dramalogen på scen.
Dramalogen på scen.
SONY DSC
Malin, Malin och Ella gillade Dramalogen och kände igen scenerna från verkligeheten.
SONY DSC
Felix och Jakob i SA16D tyckte så klart att dagen var både bra och viktig.
Tilda, framför FN-föreningen.
Tilda, framför FN-föreningen.
FN-föreningen
FN-föreningen
FN-föreningens quiz
FN-föreningens quiz
Markus svarar på frågor om rasism
Markus svarar på frågor om rasism
Nour är engagerad i mäns våld mot kvinnor.
Nour är engagerad i mäns våld mot kvinnor.
Johanna och Erika från Petri i Malmö föreläser om diskriminering frö Predp16.
Johanna och Erika från Petri i Malmö föreläser om diskriminering för Predp16.
Johanna och Erika reder ut begreppen.
Johanna och Erika reder ut begreppen.
Predp16 engagerar sig!
Predp16 engagerar sig!
Predp16 bryr sig!
Predp16 bryr sig!
Regnbågsklubbens Kahoot!
Regnbågsklubbens Kahoot!
Regnbågsklubbens Kahoot!
Regnbågsklubbens Kahoot!
Lärare lär sig.
Lärare lär sig.
Regnbågsklubben informerar.
Regnbågsklubben informerar.
Skoltidningen engagerar oss i frågor om rasism
Skoltidningen engagerar oss i frågor om rasism
Mimmi svarar på skoltidningens frågor.
Mimmi svarar på skoltidningens frågor.
Pontus, Tuva och Sally i SEU.
Pontus, Tuva och Sally i SEU.

Rikard i speakers corner

Previous Story

Vår undervisning i sex- och samlevnad

Next Story

Delaktighet

Latest from Allmänt

STUDENT 2024

Stort grattis önskar vi alla våra fina studenter! Ni kommer flyga perfekt!