NA-estet

Öppet hus!

Oj, vad kul vi hade i lördags när vi visade upp vår fina skola för blivande gymnasieelever. Det är inte utan att man blir lite stolt! Sannarp har så många bra program och inriktningar. Dessutom har vi våra populära idrottsutbildningar och den spännande profilen Sannarp Europa.

Vad som också gör mig stolt är hur skolan ständigt arbetar med att motarbeta kränkningar och diskriminering. Vi samverkar med de urcoola skådespelarna från Dramalogen som finns i våra korridorer och diskuterar med eleverna om hur vi egentligen vill vara tillsammans med varandra. I onsdags gick rektor och elevråd trygghetsvandring på skolan, för att utröna ifall det finns något utrymme i våra lokaler där de känner sig mindre trygga. Det fanns det inte, enligt de medverkande.

Vårt elevteam – med skolsköterska, kurator och specialpedagoger – arbetar också mycket ute i klasserna i förebyggande syfte. De söker eleverna så att eleverna slipper söka dem.

Våra elever gör förstås skolan. De är bäst! De har mycket drivkraft i viktiga frågor. Sannarp är en FN-certifierad skola och vår elevdrivna FN-förening väcker engagemang och nyfikenhet om vad vi kan göra för till exempel mänskliga rättigheter. Skolans UF-företag är alltid på tårna och nominerade till priser. Idrottseleverna går en efter en mot stora framgångar.

Våra elever gillar sin skola. De känner sig som hemma och känner gemenskap. Skolans utformning skapar möten mellan elever från olika program. På Sannarp finns en plats för alla.

Tillsammans skapar vi en riktigt bra utbildning.

Svårt att välja program? Läs vår gymnasieguide där elever ger dig tips.

Barn- och fritidsprogrammet
Barn- och fritidsprogrammet
NA-estet
NA-estet
FN-föreningen
FN-föreningen
Fotbollsutbildning
Fotbollsutbildning
Thomas berättar om fotbollsutbildningen.
Thomas berättar om fotbollsutbildningen.
Sannarp Europa
Sannarp Europa
Samhällsvetenskapsprogrammet
Samhällsvetenskapsprogrammet
Studie- och yrkesvägledare visar vägen mot yrkeslivet.
Studie- och yrkesvägledare visar vägen mot yrkeslivet.
Ung företagsamhet
Ung företagsamhet
Ung företagsamhet
Ung företagsamhet
Previous Story

En tryggare skola

Next Story

Minister för en dag

Latest from Allmänt