Sannarpselever besöker Österrike

//

Snart är det dags för eleverna på NA-estet samt elever som läser tyska steg 5 att besöka en gymnasieskola i Österrike. I ett samarbete genom Erasmus deltar Sannarpsgymnasiet och Katarina Linz Oberstof Gymnasium i projektet med fokusområden inom klimat, naturvetenskap och kultur.

I vecka 43 åker våra elever till Österrike och i maj 2020 besöker elever från Österrike oss. Den 7maj kommer våra elever på NA-estet att bjuda på en konsert på temat Climat Aid på kulturhuset Najaden.

På Sannarpsgymnasiets hemsida, under rubriken Internationellt samarbete, kan du läsa mer om projektet.

Erasmus

Previous Story

Våra medieelever ställer ut på stadsbiblioteket

Next Story

Gymnasiemässan!

Latest from Allmänt

STUDENT 2024

Stort grattis önskar vi alla våra fina studenter! Ni kommer flyga perfekt!