När Ung Företagsamhet, UF, avslutade året i Varberg med stor prisutdelning för Hallands alla finalister i olika kategorier tog Elliot och Anton i Agentic Solutions UF den mest prestigefulla titeln – Årets UF-företag. Elvira i UF-Marketing UF och Oliver i E-light UF placerade sig på finfina andra- respektive tredjeplatser i kategorin Årets säljare. Agent Solutions har tidigare i år, under UF-mässan, korats till vinnare även i kategorin Årets affärsplan, och då utsågs också gymnasielärare Desirée Ibernon till Årets UF-lärare. Stort grattis till fantastiska prestationer!
Med segern i kategorin Årets UF-företag tar Anton och Elliot sig till SM-finalen i Stockholm för Sveriges allra bästa UF-företagare den 26-27 maj. Med sitt unika koncept, förståelse för framtidens behov och enorma driv tog de juryn med storm i den Halländska distriktsfinalen. Anton och Elliot går i trean på ekonomiprogrammet, och även gymnasieläraren Helena Andreasson har imponerats av företagarna.
– Jag såg direkt i höstas, när vi startade upp, att detta var något speciellt. Det skulle inte förvåna mig om Agent Solutions tar hem SM-titeln också, säger Helena.
Till finalen i Varberg hade också Elvira och Oliver kvalificerat sig i kategorin Årets säljare. Som andra- och tredjepristagare vann de, förutom äran, också 2000 respektive 1000 kronor. De går i tvåan på samhällsvetenskapsprogrammet och Desirée Ibernon är stolt handledare till de båda företagarna.
– Både Elvira och Oliver har varit jätteduktiga och fick fin feedback av juryn, säger Desirée.
Tidigare i mars fick Desirée ta emot den hedervärda utmärkelsen Årets UF-lärare. I motiveringen tar juryn fasta på Desirées fantastiska engagemang i varje UF-företagare, hennes positiva inställning och förmåga att få eleverna att tro på sig själva. Desirée har också chans till SM-final i Stockholm, men har inte fått besked ännu ifall hon har gått vidare.
Motivering – Årets UF-företag Agent Solutions UF
Årets UF-företag har imponerat stort på juryn genom att kombinera innovation, affärsmässighet och en tydlig förståelse för framtidens behov. Med en lösning som ligger helt rätt i tiden visar de hur ny teknik kan användas för att skapa verkligt värde för företag. Genom ett starkt entreprenörskap, ett tydligt kundfokus och ett imponerande driv har företaget utvecklat en idé med stor potential. Juryn har särskilt imponerats av hur de identifierat ett tydligt problem och omvandlat det till en smart, skalbar och relevant lösning för en modern marknad. Bakom företaget står ett team som visat prov på både kreativitet, samarbete och affärsmässighet genom hela UF-året. De har inte bara haft en stark idé. De har också visat att de kan genomföra den. Med en kombination av innovation, professionalism och framtidstro har de verkligen stuckit ut bland årets UF-företag.
Här kan du läsa en intervju med Anton och Elliot, gjord tidigare i år.
Motivering – Årets UF-lärare Desirée Ibernon
Årets UF-lärare är en fantastisk mentor med lång erfarenhet som stöttar sina elever både i och utanför klassrummet. Hon är alltid närvarande på olika evenemang som eleverna deltar i och ser till att de känner sig trygga och uppmuntrade. Genom sitt engagemang och sin egen erfarenhet inom företagande väcker Årets UF-lärare ett stort intresse för att starta och driva företag.
Hon är en ständig källa till motivation, alltid redo att ge råd och stöd för att eleverna ska nå sina mål och utvecklas vidare. Hennes positiva inställning och engagemang inspirerar eleverna att fortsätta kämpa och tro på sina idéer.








