Det är Lucia – trots allt

Lucia! Igår firade vi, trots pandemi. Vi filmade våra superduktiga elever när de sjöng i aulan Galaxen. De bjöd på ett vackert luciatåg med alla de traditionella låtarna, fast med modern touch. Ett smakprov från denna skönsång finns på våra sociala medier, resten får Sannarps elever se på avslutningen.  

Varje år går våra elever på Sannarp Musik, tillsammans med andra intresserade, luciatåg i skolans foajé. Morgontrötta elever och lärare piggas upp av vacker musik och tända ljus, som ger hopp i decembermörkret.

Men pandemin fortsätter att grusa våra planer och det traditionella luciatåget fick ställas in. Dock börjar vi alla få en viss vana av att se och söka andra möjligheter. Filma har vi tvingats göra förut. Allt blir till glädje både för våra elever som äntligen för uppträda och till alla andra som får ta del av resultatet. Tack till våra elever och tack till läraren Martin Alling.

IMG_4812 IMG_4833 IMG_4840

Previous Story

UF är bara startskottet för Timjan och Laura

Next Story

FN-rollspelet ger kunskap på många plan

Latest from Allmänt